Посетете моя основен Блог и научете повече!

http://spasi-vitosha.blogspot.com/

Този блог е само копие.

Моето Становище за ставащото на Витоша и ски зоната- пълно инфо

Цеко Минев

Някои Лъжи

Засегнатите от новите проекти страни

неПримерът Банско - какво се случи и какво ще се случи

Витоша ски – поредната офшорка

Логиката на един курортостроител...

сряда, 30 декември 2009 г.

Как се случват нещата … за някои

С голямо притеснение научих, че след 10 януари автобуса до Алеко - No66 ще бъде спрян, като нерентабилен. http://www.sumc.bg/bg/news/42/prekratia



С това Цеко Минев и приятели все повече се приближават до цел номер 1 – никой да не може да се качва на Витоша освен чрез техните лифтове и то само, когато те решат да ги пуснат (пък и хората да не виждат какво се случва в планината). Този техен монопол над планината определено е доста изгоден планиран.



Причината за спирането, която се изтъква от центъра за градска мобилност много ми напомня за начина, по който беше приватизирана общинската "Въжени линии" (лифтовете също бяха обявени за нерентабилни). Пък и доста неубедително, все пак градският транспорт не беше ли 'социална придобивка', тоест субсидирана от държавата, а не 'рентабилен' бизнес.



Колкото до нерентабилноста – автобусът винаги е пълен, друг е въпросът, че шофьорите си прибират в джоба парите от байкърите. За всяко колело се плаща и тези пари се прибират от него. Освен това, като се има в предвид, че шофьора е някой селски тарикат, който краде останалата нафта, нещата стават прозрачни. А в рейса никога няма места от Драгалевци. Недоразуменията покрай тази линия са адски.



Ето как стояха нещата миналата година: билетът, ако беше двупосочен можеше да се купи само от Хладилника и то само в деня на пътуването. Съответно трябва да отида до Хладилника в същият ден, да си купя билета и да хвана рейса от Драгалевци, защото ми е по-близко. Освен това, този рейс се движи всеки ден, макар и да има само по 4-5 човека в делничен ден. През уийкендите със сигурност си избиват разходите. Но не, ние ще го закрием въобще, а не да го оставим да се движи само събота и неделя.



От цялата работа най-пострадали са пенсионерите, както съм писал и тук - Засегнати страни. Автобуса беше добър вариант за тях да се качат в планината... Е и байкърите, но за колела кой мисли.



Жалко е, че софиянци всъщност не са вече софиянци и хич не им пука, как им се отнема нещо тяхно...



Ето и връзка към петиция против спирането на автобусните линии:



http://bgpetition.com/peticia-avtobus-66/index.html

вторник, 22 декември 2009 г.

Решение за определяне на концесионер за изграждане на "Ски-зона с център Банско" на МС

В продължение на предишния пост Решение за откриване на пороцедура за предоставяне на концесия "Ски-зона с център Банско" реших да публикувам Решение за определяне на концесионер за изграждане на "Ски-зона с център Банско" на МС. Мотивите са ми същите, както и за предшестващият пост, а и НАЦИОНАЛЕН КОНЦЕСИОНЕН РЕГИСТЪР не поддържа никакви данни, така че е хубаво те да са достъпни поне някъде.



Решение за определяне на концесионер №738 от 09.11.2000 - РЕШЕНИЕ № 738 на Министерския съвет от 9.11.2001 г. за определяне на спечелилия конкурса кандидат за предоставяне на концесия върху територия - изключителна държавна собственост, част от Национален парк "Пирин", с площ 99,55 ха за изграждане на "Ски-зона с център Банско", община Банско, област Благоевград ДВ, бр. 98 от 16.11.2001 г.



На основание чл. 18, ал. 2 от Закона за концесиитевъв връзка с чл. 30 от Правилника за прилагане на Закона за концесиите, приет с Постановление № 240 на Министерския съвет от 1995 г. (обн., ДВ, бр. 111 от 1995 г.; изм. и доп., бр. 15 от 1997 г., бр. 39 от 1998 г. и бр. 48 от 2000 г.), и Решение № 514 на Министерския съвет от 2001 г. за предоставяне на концесия върху територия - изключителна държавна собственост, част от Национален парк "Пирин", с площ 99,55 ха за изграждане на "Ски-зона с център Банско", община Банско, област Благоевград (ДВ, бр. 61 от 2001 г.),

МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

РЕШИ:

1. Определя за концесионер чрез проведен конкурс "Юлен" - АД, Банско, което придобива особено право на ползване върху територия - изключителна държавна собственост, част от Национален парк "Пирин", с площ 99,55 ха за изграждане на "Ски-зона с център Банско", община Банско, област Благоевград, съгласно Решение № 514 на Министерския съвет от 2001 г.

2. Одобрява постигнатите при провеждането на конкурса условия, както следва:

2.1. Еднократно концесионно възнаграждение за предоставяне на концесията в размер 10 000 лв., платимо от концесионера до един месец от подписването на концесионния договор.

2.2. Годишно концесионно възнаграждение, изчислено въз основа на методика, представляваща неразделна част от концесионния договор. Размерът на концесионното възнаграждение се определя като процент от базата за изчисление на концесионното възнаграждение чрез скала на R-фактор, като процентният размер на концесионното възнаграждение не може да бъде по-нисък от 2 на сто.

2.3. Минималният годишен размер на концесионното възнаграждение не може да бъде по-нисък от сумата, определена на базата на 10 на сто от техническия капацитет на инсталираните ски-съоръжения. Годишното концесионно възнаграждение съгласно т. 12.2 от Решение № 514 на Министерския съвет от 2001 г. не може да бъде по-ниско и от 1 на сто от общите приходи от дейността на концесионера, осъществявана на територията на ски-зоната.

3. Концесионерът се задължава да направи инвестиции в размер не по- малък от 37 305 480 лв. за периода на концесията за изграждане на новите трасета и съоръжения за ски-спорт заедно с необходимите мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура, както и за общественообслужващи и технологични сгради за осъществяване предмета на концесията съгласно т. 4.2 и 8.2.4 от Решение № 514 на Министерския съвет от 2001 г.

4. Концесионерът се задължава да открие банкова гаранция в полза на концедента за гарантиране на инвестиционните намерения на концесионера в размер 10 на сто от планираните инвестиции за обезпечаване на задължението по т. 3 при условия съгласно концесионния договор.

5. Концесионерът се задължава да представя парични гаранции в размер 25 на сто от минималното годишно концесионно възнаграждение за гарантиране изпълнението на задължението за заплащане на концесионното възнаграждение.

6. На основание чл. 74, ал. 1, т. 5 от Закона за защитените територии концесионерът се задължава да заплаща на Националния фонд за опазване на околната среда към Министерството на околната среда и водите 5 на сто от концесионното възнаграждение по ред, определен в концесионния договор.

7. Упълномощава министъра на околната среда и водите да сключи концесионния договор с "Юлен" - АД, в едномесечен срок от обнародването на решението в "Държавен вестник" при условията на това решение, Решение № 514 на Министерския съвет от 2001 г. и конкурсното предложение на "Юлен" АД - Банско.

8. Освобождава внесения депозит за участие в конкурса на кандидата, класиран на второ място. Внесеният от "Юлен" - АД, паричен депозит за участие в конкурса се задържа и се прихваща от концесионното възнаграждение по ред, определен в концесионния договор.

9. Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд относно неговата законосъобразност в 7-дневен срок от обнародването му в "Държавен вестник".

10. При отказ на "Юлен" - АД, да сключи концесионния договор да бъде проведен нов конкурс за избор на концесионер.



Съобщение по чл. 11, ал. 1 от ЗК

Съобщение 40959 (ДВ, бр. 64 2001 г.)

Министерство ла околната среда и водите Евдокия Манева - министър на околната среда и водите, председател на конкурсната комисия, на основание чл. 19 ППЗК в изпълнение на Решение № 514 на Министерския съвет от 2001 г. за предоставяне на концесия върху територия - част от НП "Пирин", с площ 99,55 ха за изграждане на "Ски-зона с център - Банско", община Банско, област Благоевград, обект - изключителна държавна собственост (ДВ, бр, 61 от 2001 г.), съобщава, че:

На 17.VIII.2001 г. в сградата на МОСВ, ул. Уилям Гладстон 67, в заседателната зала на ет. 1 в 10 ч. ще се проведе присъствен конкурс за определяне на концесионер за концесия върху територия" част от НП "Пирин", с площ 99,55 ха за изграждане на "Ски-зона с център - Банско", община Банско, област Благоевград. конкурсните книжа се предоставят в съответствие с чл. 19а от Правилника за прилагане на Закона за концесиите и срещу квитанция за заплащането им в стая 307 на ет. 3 в сградата на МОСВ, ул. Уилям Гладстон 67, до 5 дни от датата на тази публикация в "Държавен вестник", като:

2.1. цената на конкурсните книжа е 500 лв. и се внася в касата на ШСЕ на ул. Уилям Гладстон 67, ет. 3, стая 302, от 9 до 12 ч.

3. Заявленията за участие в конкурса се подават в деловодството на МОСВ, ул. Уилям Гладстон 67, ет. 4, стая 403, всеки работен ден от 14 до 17 ч. в срок до 30.VII.2001 г.

5.Депозитът за участие в конкурса е 5000 лв. и се внася по сметка на МОСВ № 5000138730, код 66196611, при БНБ - Централно управление, София.

5 Решението на комисията по опазването на определените изисквания или по необходимост от даване на срок за отстраняване на допуснати нередности да заявленията ш приложенията към тях ще бъде в писмен вид и ще се съобщава чрез връчване срещу подпис на заявителя в МОСВ, отдел "ПНОКВО", ул. Уилям Гладстон 67, ет. 3, стая 307, от 10 до 17 ч. на 1.VIII.2001 г.

6. Решението за допускане до конкурс ще бъде в писмен вид и ще се съобщава чрез връчване срещу подпис на заявителя в МОСВ, отдел "ПНОКВО", ул. Уилям Гладстон 67, ет. 3, стая 307, от 10 до 17 ч. на 8.VIII.2001 г.

7. Конкурсните предложения се представят в стая 403 на ет. 4 в сградата на МОСВ, ул. Уилям Гладстон 67, в големия плик, приложен към конкурсните книжа, запечатан в ненадписан плик, най-късно до 17 ч. на 13.08.2001 г. В малкия плик участникът представя запечатан входящия номер на заявлението си по т. 3. Всеки кандидат представя конкурсното си предложение в два еднообразни екземпляра.

8. Конкурсните условия, подредени по реда на приоритета им, са:

8.1. организация за изпълнение на предвидените мероприятия в ТУП за "Ски-зона с център - Банско", вкл. и:

- готовност с проекти за листи и спортни съоръжения;

- готовност с таксационно описание на горско-дървесната растителност по видове сечи;

- срок за реализиране на планираните по ТУП мероприятия;

8.2. инвестиционна програма и материално-техническо обезпечаване на дейностите по експлоатацията на ски-зоната; финансово обезпечение за изпълнение на инвестиционната програма;

8.3. размерът на годишното концесионно възнаграждение, определен по приложената към конкурсната документация методика, и съгласно т. 12.2 от РМС № 514 от 2001 г.;

8.4. организация на дейностите по експлоатацията на ски-зоната,

свързани с дейностите във връзка с концесията;

8.5. кадрово осигуряване на дейностите.

9. За справkи - тел. 940-62-71, 940-63-71.



Предмет на концесията

Особеното право на ползване върху защитена територия - изключителна държавна собственост - "Ски-зона с център Банско" - част от територията на Национален парк "Пирин", община Банско, област Благоевград



Срок на концесията

30



Дата на сключване на концесионния договор

21.12.2001



Дата на влизане в сила на концесионния договор

21.12.2001



Условия за влизане в сила на концесионния договор

Концесионният договор влиза в сила от датата на подписването му от двете страни.



Вид на обекта

защитен природен обект - национален парк



Наименование на обека

"Ски-зона" с център гр. Банско



Описание и границите на обекта

Територия - изключителна държавна собственост - "Ски-зона с център Банско", община Банско, област Благоевград, представляваща част от Национален парк "Пирин", с площ от 99, 55 хектара, при граници съгласно одобрения със Заповед № 09-13 от 01.03.2001 г. на кмета на Община Банско териториалноустройствения план за извънселищна територия "Ски - зона с център гр.Банско", индивидуализиран с координатите на точки от № 1 до № 252 в координатна система "1970г." по чупките на външната граница на ски-зоната от която е изключена площта 2.2 хектара на:

а/ хотел "Тодорка" и базата на общинския съвет в местността "Икришчанска поляна";

б/ база "Горско стопанство" в местността "Икришчанска поляна";

в/ база "Общински съвет" в местността "Икришчанска поляна";

г/ база "Общински съвет" в местността "Бъндеришка поляна";

д/ база "Академика" в местността "Църна могила";

е/ база "Изворите" в местността "Чалин валог";

ж/ база "ДЗИ" в местността "Чалин валог";

з/ база "В иК"в местността "Мъртва поляна";

и/ база ВМРО и хотел "Катерини" в местността "Чалин валог"';

к/ "А" охранителните зони на тръбни кладенци в местността "Мъртва поляна", дренажна зона в местността "Мъртва поляна", облекчителна шахта в местността "Лесичето", събирателна шахта в местността "Мъртва поляна", каптаж в местността "Циганско кладенче" и каптаж в местността "Петево кладенче.



Административна област

Благоевград



Община

Банско



Населено място

Банско



Адрес на обекта на концесия

"Ски-зона с център Банско" - част от територията на Национален парк "Пирин"



Скици, планове, карти, схеми, и др.



Наименование на органа, сключил концесионния договор

министъра на околната среда и водите



Лице, представляващо органа

Министъра на околната среда и водите Долорес Арсенова



Наименование на органа, осъществяващ контрол по изпълнението на концесионния договор

министъра на околната среда и водите



Допълнителна информация за органа, осъществяващ контрол по изпълнението на концесионния договор

Данните за основните параметри на концесията се съдържат в Договора за предоставяне на концесия върху защитена територия, изключителна държавна собственост, представляваща част от Национален парк "Пирин", община Банско, област Благоевград за изграждане и експлоатация на "Ски зона с център гр. Банско" от 21.12.2001 г., сключен между представляващата концедента - министъра на околната среда и водите Долорес Арсенова, и представляващите концесионера - изпълнителните директори "Юлен" АД Боян Делчев Мариянов и Асен Григоров Асенов



Имуществени права на концесионера

Право на достъп до обекта на концесията

Право да ползва концесионната територия за предоставяне на услуги, пряко свързани с условията на концесията и функционалното предназначение на територията на ски-зоната.

Право да осъществява търговска дейност, свързана с обслужването на посетителите на ски-зоната от националния парк.

Право на обезщетение, за извършените от него подобрения и инвестиции в обекта на концесия, при едностранно прекратяване на договора от страна на концедента, без вина на концесионера.



Имуществени задължения на концесионера

Да заплаща предвидените в настоящия договор концесионни възнаграждения.

Да не прехвърля на трети лица правата и задълженията си по настоящия договор.

Да ползва концесионната площ в съответствие с екологичните и технологични изисквания за опазване на защитената територия, като не допуска неправилно стопанисване, което може да доведе до увреждане на обекта на концесията.

Да организира и изгради съгласувано с концедента и в съотвествие със Закона за устройство на територията и Закона за защитените територии технологично обвързана техническа и спортна инфраструктура, както и обществено обслужващи и технологични сгради за реализиране на предмета на концесия по одобрения териториалноустройствен план на извънселищната територия "Ски зона с център град Банско", одобрен със заповед № 09-13 /01.03.2001 год. На кмета на Община Банско (ДВ бр. 23/2001 год.), вкл.:

- за осъществяване на концесията следва да се извършат подобрения и инвестиции в размер на не по-малък от 37 305 480 лв. за периода на концесията използувани за изграждане на новите трасета и съоръжения за ски-спорт заедно с необходимите мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура, както и за обществено обслужващи и технологични сгради;

- подобренията и инвестициите се извършват съгласно етапен инвестиционен план, приложение към концесионния договор;

- концесионерът извършва за своя сметка поддържане, доизграждане и експлоатация на съществуващите и новоизградените трасета за ски-спорт в границите на концесионната територия;

- концесионерът следва да изгради новите трасета и съоръжения за ски-спорт и рекреационна дейност заедно с необходимите мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура, предвидени с териториалноустройствения план на извънселищната територия "Ски- зона с център гр. Банско";

- концесионерът може да извършва подобрения на обекта на концесията съгласувано с концедента.

Да осигури за своя сметка съответните разрешения за проектиране, строителство, ползуване на строежите, водоползуване и други изискващите се с нормативен акт.

Да запази съществуващите преференции на студентите, учениците и преподавателите при ползуване на ски-пистите и ски- трасетата и обслужващите ги съоръжения.

Да осигури свободен достъп до ски-пистите и ски-трасетата и обслужващите ги съоръжения, както и до съществуващите фондове за рекреационна дейност на другите собственици и ползватели на почивни бази и съоръжения на територията на ски-зоната.

Да застрахова обекта на концесията съгласно действащото в страната законодателство.

Да изпълнява поетите задължения за изграждане на инвестиционните обекти съгласно представен и одобрен от концедента годишен инвестиционен план.

Да осъществи изцяло мерките, предвидени в доклада за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) към териториалноустройствения план на ски-зоната.

Да осигури разкриването на 73 нови работни места, от които 30 за персонал зает целогодишно и 43 за лица наети през активния туристически сезон. От 2005 г. броят на заетите да се увеличи до 141 души, от които 48 постоянен персонал и 93 лица наети през активния туристически сезон.

След изтичане срока на концесионния договор, концесионерът да предаде изградените от него ски писти и трасета, съоръженията на технологично обвързаната с тях спортна инфраструктура, мрежите и съоръженията на техническата инфраструктура, както и обществено обслужващи и технологични сгради, необременени с вещни тежести.



Имуществени права на концедента

Да получава определените концесионни възнаграждения, в сроковете и при условията, установени с концесионния договор.

Да получава уговорените в концесионния договор лихви, неустойки и други обезщетения, дължими при неизпълнение на поетите с договора задължения.



Имуществени задължения на концедента

Няма



Вид и размер на отговорността за неизпълнение на задълженията на концесионера по концесионния договор (гаранции, неустойки, лихви и др.)

Концесионерът се задължава да открие банкова гаранция в полза на концедента за гарантиране на инвестиционните намерения на концесионера, в размер на 10 на сто от планираните инвестиции за обезпечаване на задължението по чл.9 от настоящия договор в срок от един месец от влизане в сила на настоящия договор.

Изпълняване на част от инвестиционните намерения се удостоверява пред концедента с надлежни писмени доказателства.

При спор между концесионера и концедента за действителния размер на извършената инвестиция концедентът назначава за сметка на концесионера в 14 дневен срок от постъпване на искането независими експерти които да решат спора между страните. Неназначаването в указания срок на независими експерти се приема за безусловно приемане на отчетената част от инвестицията. Заключението на независимите експерти е задължително за двете страни.

След установяване на размера на инвестицията концесионерът предоставя на концедента нова банкова гаранция обезпечаваща 10 на сто от неизпълнената част от инвестицията, като предишната банкова гаранция се освобождава.

Концесионерът се задължава да представя парични гаранции в размер на 25 на сто от минималното годишно концесионно възнаграждение за гарантиране изпълнението на задължението за заплащане на концесионното възнаграждение. Паричната гаранция се внася по сметка, определена от концедента в срок до края на месец януари на годината, за която се дължи концесионното възнаграждение.

Гаранцията на инвестиционните намерения на концесионера обезпечава и изпълнението на задълженията на концесионера, свързани с опазването на защитената територия и околната среда.

В случай, че концесионерът не изпълни някое от задълженията си по този договор, концедента има право:

При неплащане в срок на концесионна вноска от дължимотоконцесионно възнаграждение, да извърши прихващане чрез едностранно волеизявление, отправено към банката, предоставила банковата гаранция, или съхраняваща паричната гаранция.

При констатирано неизпълнение на инвестиционната програма със забава повече от шест месеца, както и при констатирано неизпълнение на изискванията за опазване на околната среда и защитените със закон територии и обекти, да получи като обезщетение банковата, и/или парична гаранция чрез предвидената в в концесионния договор процедура за уведомяване на съответната банка.

При забавено плащане на концесионното възнаграждение, концесионерът дължи освен реалното изпълнение и неустойка за забавеното плащане в размер на 10 пункта над основния лихвен процент на БНБ към датата на плащане на неустойката, върху дължимата сума.

Платените неустойки и реализирани банкови (парични) гаранции не лишават концедента от възможността, ако действително претърпените вреди и пропуснати ползи надхвърлят размера на обезщетението, да претендира за тях по общия исков ред.



Вид и размер на отговорността за неизпълнение на задълженията на концедента по концесионния договор (гаранции, неустойки, лихви и др.)

Няма



Основания за предсрочно прекратяване на концесионния договор

Концесията се прекратява преди изтичане на срока на договора (предсрочно прекратяване) в следните случаи:

- С погиване на обекта или при обективна невъзможност за неговото използуване или за осъществяване на дейността.

- При прекратяване на юридическото лице-концесионер, освен ако Министерският съвет не даде съгласие договорът да бъде продължен с правоприемник.

- При влязло в сила решение за обявяване в несъстоятелност на концесионера.

- При взаимно писмено съгласие на двете страни по този договор.

- По силата на съдебно решение.

- При настъпване на форсмажорни обстоятелства, констатирани от съответните компетентни органи последващо възникване на опасност за националната сигурност, отбраната на страната, обществения ред, или защитената територия и околната среда, водещи до невъзможност да се използва обекта на концесията съгласно неговото предназначение за ски-център.



Права на концесионера при предсрочно прекратяване на концесионния договор

Няма



Права на концедента при предсрочно прекратяване на концесионния договор

Няма



Концесионно плащане (възнаграждение)

Концесионерът дължи годишно концесионно възнаграждение, изчислено въз основа на методика, съставляваща приложение към концесионния договор.



Минимално годишно концесионно плащане (възнаграждение)

Минималният годишен размер на концесионното възнаграждение не може да бъде по-нисък от сумата, определена на базата на 10 на сто от техническия капацитет на инсталираните ски-съоръженията. Годишното концесионно възнаграждение съгласно т.12.2 от Решение №514 на Министерския съвет от 2001 г, не може да бъде по-ниско и от 1 на сто от общите приходи от дейността на концесионера, осъществявана на територията на ски-зоната.



Еднократно концесионно плащане (възнаграждение)

За предоставеното концесионно право, концесионерът дължи на концедента еднократно концесионно възнаграждение в размер на 10 000 лева, платимо от Концесионера до един месец от подписването на концесионния договор. За заплащане на така определеното концесионно възнаграждение се прихваща внесения от "Юлен" АД депозит за участие в конкурса в размер на 5 000 лева, а разликата в размер на 5 000 лева се заплаща по обявена от концедента банкова сметка в определения срок.



Методика за определяне размера на концесионното плащане (възнаграждение)

За предоставеното концесионно право, концесионерът дължи на концедента еднократно концесионно възнаграждение в размер на 10 000 лева, платимо от Концесионера до един месец от подписването на концесионния договор. За заплащане на така определеното концесионно възнаграждение се прихваща внесения от "Юлен" АД депозит за участие в конкурса в размер на 5 000 лева, а разликата в размер на 5 000 лева се заплаща по обявена от концедента банкова сметка в определения срок.

Концесионерът дължи годишно концесионно възнаграждение, изчислено въз основа на методика, съставляваща приложение към концесионния договор. Размерът на концесионното възнаграждение се определя като процент от базата за изчисление на концесионното възнаграждение, чрез скала на К - фактор, като процентният размер на концесионното възнаграждение не може да бъде по-нисък от 2на сто.

Минималният годишен размер на концесионното възнаграждение не може да бъде по-нисък от сумата, определена на базата на 10 на сто от техническия капацитет на инсталираните ски-съоръженията. Годишното концесионно възнаграждение съгласно т.12.2 от Решение №514 на Министерския съвет от 2001 г, не може да бъде по-ниско и от 1 на сто от общите приходи от дейността на концесионера, осъществявана на територията на ски-зоната.

Годишното концесионно възнаграждение е дължимо след изтичане на гратисния период до 31 декември 2004 год. съгласно т. 14 от Решение № 514 на Министерския съвет от 2001 год.

Годишното концесионно възнаграждение се заплаща от концесионера по сметка, изрично посочена от концедента, на две равни шестмесечни вноски както следва:

- Първа вноска /авансово плащане/ в размер на 50 на сто от годишното концесионно възнаграждение за предходния период, платима до 15 число на месец октомври на текущата година;

- Втора вноска, платима след приключване на финансовата година, но не по-късно от 15 число на месец април на годината, следваща отчетния период, като се приспадне авансово платеното концесионно възнаграждение.

На основание чл.74, ал.1, т.5 от Закона за защитените територии, концесионерът се задължава да заплаща на Националния фонд за опазване на околната среда към Министерството на околната среда и водите 5 на сто от годишното концесионното възнаграждение, освен ако със закон не се предвижда друго в срок до 15 число на месец май на годината, следваща отчетния период.

Формулата за изчисляване на В-фактора е:

В-фактор = ПД/РД, където:

ПД е размерът на общите приходи от дейността, свързана с обекта на концесия, за отчетния период;

РД е размерът на общите присъщи разходи по дейността, свързана с експлоатация на обекта на концесия за отчетния период.

Чл. 10. Изчисленият В-фактор се прилага при определяне процента на концесионното възнаграждение в следните граници:



В-фактор Процент на концесионното

възнаграждение съгласно чл. 7

<1,00>3,00 3.50%



Базата за изчисляване на концесионното възнаграждение, е разликата от приходите, реализирани в границите на обекта на концесия и направените разходи за тяхното формиране.

Приходите от дейността се определят от общия приход на реализираните през отчетния период брутни приходи от:

1. Продажби на услуги;

2. Продажби на стоки;

3. Наеми.

Разходите от дейността се определят от общата сума на реализираните през. отчетния период присъщи разходи по гр. 60 от националния сметкоплан.

Концесионното възнаграждение се определя и заплаща от концесионера по разработена във финансово-икономическия анализ на концесията и утвърдена от концедента отчетна форма, която съдържа показателите и алгоритъма за изчисляване на концесионното възнаграждение. Към отчетната форма се прилагат указания за: начина на определяне на значенията на показателите, техническите норми на съоръженията, и изискванията и правилата за определяне на разходите за дейноспа. Отчетната форма и указанията са неразделна част от концесионния договор.

В случаите, когато концесионерът започне нова дейност, върху предоставената територия извън предвидените в концесионните анализи дейности, той е длъжен да уведоми концедента преди началото на дейността.с оглед на определяне на схемата, по която ще се преизчисли концесионното възнаграждение.

В случаите, когато през определен период, за който концесионерът дължи концесионно възнаграждение, не е извършвана стопанска дейност и няма реализирани приходи от продажби, при определянето на концесионното възнаграждение или на минималния му размер се използват брутните приходи и отчетените разходи от предходния отчетен период. Когато отчетният период, през който не са извършени продажби, е първи по ред от срока на концесията, концедентът ..........(останалите текстове ще се сканират и дадат допълнително)



Забележка

1. Данните за основните параметри на концесията се съдържат в Договора за предоставяне на концесия върху защитена територия, изключителна държавна собственост, представляваща част от Национален парк "Пирин", община Банско, област Благоевград за изграждане и експлоатация на "Ски зона с център гр. Банско" от 21.12.2001 г., сключен между представляващата концедента - министъра на околната среда и водите Долорес Арсенова, и представляващите концесионера - изпълнителните директори "Юлен" АД Боян Делчев Мариянов и Асен Григоров Асенов

2.Данни за инвестиционната програма на концесионера за материално-техническо обезпечаване на дейностите по експлоатация на ски-зоната

Стратегията за развитие на от "ЮЛЕН" АД, предвижда "Ски зона с център гр. Банско" да се развива в съответствие със съвременните стандарти и принципи на модерния ски-туризъм - обслужващите ски-туризма центрове да се локализират в по-ниските части на планините, а във високите части де се съсредоточат само ски-съоръженията. Инвестиционната програма, е изготвена съобразно възприетия модел и съществуващата в момента инженерна, спортна и туристическа инфраструктура на обекта, като разглежда реализирането на проекта в два аспекта:'

Първият, обхваща реализиране на минимални задължителни инвестиции, свързани с изграждане на инженерната инфраструктура в ски-зоната, опазване на обекта във връзка с неговото стопанисване и експлоатация в условията на концесионен режим, и рекултивация на предвидените за целта терени.

Вторият, разглежда инвестиционните мероприятия, свързани с търговската експлоатация на обекта - изграждане на спортни съоръжения, търговски обекти и обекти на капиталното строителство.

Постигането на стратегическите цели на дружеството за превръщането на гр.Банско в модерен ски-курорт са изразени чрез планираните инвестиционни мероприятия по год. и н и за Най-съществено значение за изпълнението на проекта за изграждане на "Ски-зона с център гр. Банско" са инвестиционните мероприятия, предвидени през първите четири години от периода на концесия, съвпадащи с етапите за реализирането им по ТУП и показани в Таблица №5. През останалите години от срока на концесия са планирани мероприятия по извършването на основни ремонти и реконструкции на изградената вече материална база, и доставка на технологично оборудване и стопански инвентар за обезпечаване на развиваните дейности.

През2001 г. инвестиционната програма предвижда:

o Минимални задължителни инвестиции, включващи: Трасиране на нови ски-писти,н| - п. "Шилигарник-Плато", п. "Стара писта - корекция", п. "Детска писта- продължение", п. 1| "Плато- разширение съществуваща" ("Плато-север"). Предвижда се сечта на маркираните дървета да се изпълни от трети лица, по договор и под контрола на Дирекция НП "Пирин", "Юлен" АД се предвижда да извърши само почвоподготовка на пистите; Благоустрояване на паркинг в м. "Икришчанска поляна", с площ 202 кв.м. - предвижда се асфалтиране на тревната площ използвана за паркинг; Разширение на съществуващия трафопост в м. "Икришчанска поляна", посредством построяване на нова сграда до сегашния трафопост. Разширението се предвижда да осигурява мощност 2х400ква; Направа на водохващане в района на "Финална къща", което да се свърже посредством 50 м. водопровод с този за хотел "Тодорка"; Монтиране на резервоар за вода в м. "Икришчанска поляна"с вместимост 104 куб.м., който да подсигурява туристическите обекти в туристическото ядро, в моментите с консумация превишаваща дебита на водоизточника; Изграждане на локална пречиствателна станция за отпадни води (ПСОВ) в м. "Икришчанска поляна", с капацитет 57 куб.м./дн. - за филтриране на отпадъчните битови води.

o Инвестиционни мероприятия, включващи изграждане на: Седалкова въжена линия "Икрища-Плато"- поетапно за период от две години, Влек "Плато - Юг", Влек 11у "Балканиада", Влек "Стара писта - п. Бъндерица" - предвижда се да се продължи съществуващото съоръжение до връзката му сп. "Бъндерица", Влек "Детска писта - Стара писта" - предвижда се подмяна на съществуващия портативен влек "Детска писта" с нов; Сграда охрана м. "Икрище"; Сграда на "ПСС" в м. "Икрище". През годината се предвижда и: Монтиране на преместваеми типови обемни клетки, с предназначение на търговски обекти -12 броя в м. "Икришчанска поляна", 8 броя в м. "Шилигарника", и 2 броя в м. "Чалин валог"; Доставка на транспортни средства "Уаз"- 3 броя; Доставка на радиостанции за персонала на съоръженията, охраната и административни нужди -15 бр.; Доставка и монтаж на маршрутно-информационни табла, които да се монтират при началната станция на кабинковия лифт и в м. "Икришчанска поляна"- 2 броя; Доставка на маршрутно-информационни табели за основните разклони и трасета на пистите - 5 броя; доставка на указателни табели за очертаване на писти и опасни участъци- 50 броя; Доставка на ски- комплекти за ски-гардеробите - 600 броя.

През 2002 г. инвестиционната програма предвижда:

- Минимални задължителни инвестиции, включващи:трасиране и почвоподготовка на нови писти - п. "Бъндерица основно трасе" и п. "Бъндерица - ръкав до пътя"; Благоустрояване на паркинги - м. "Шилигарника" и район до "Стара писта" с обща пло6063 кв.м.; Изграждане на трасе за автомобилен път-отклонение до междинната станция на кабинковата въжена линия, с дължина 912 метра и ширина 9 м. - изграждането му се извършва поетапно за две години; разширение на съществуващия трафопост в м."Стара писта" с една трафокилия, което да осигури допълнително захранване с мощност 250 ква; изграждане на нов трафопосг в м. "Бъндеришка поляна" смощност4x400 ква; Направа на водохващане в близост до пътя за хижа "Бъндерица" и изграждане водопровод 1100 м. до местността "Бъндеришка поляна"; Изграждане на локална ПСОВ в м. "Паркинга", с капацитет 36 куб.м./дн.;

- Инвестиционни мероприятия, включващи доизграждане на седалковата въжена линия "Икрища-Плато", Влек "Бъндеришка поляна -път за х. Бъндерица", Седалкова въжена линия "Бъндеришка поля на-Икрища"- предвижда се да изгради поетапно за период от две години, Седалкова въжена линия "Бъндеришка поляна-Тодорка" - предвижда се да изгради поетапно за период от две години, Кабинкова въжена линия "Банско-Чалин валог-Бъндеришка поляна"- предвижда се да изгради поетапно за период от три години. През годината се предвижда и: Монтиране на преместваеми обемни клетки, с предназначение на ски-училища - 4 броя в м. "Икришчанска поляна" и 4 броя в м. "м "Бъндеришка поляна"; Монтиране на преместваеми типови обемни клетки, с предназначение за търговски обекти -10 броя в м. "Бъндеришка поляна" и 1 брой на п. "Бъндерица"; Доставка на снегоутьпкващи машини "Ра-трак" - 5 броя; Доставка на радиостанции - 15 бр.; Доставка и монтаж на маршрутно-информационно табло за м. "Бъндеришка поляна" - 1 брой; Доставка на маршрутно-информационни табели за основните разклони и трасета на пистите - 5 броя; доставка на указателни табели за очертаване на писти и опасни участъци- 50 броя.

През 2003 г. инвестиционната програма предвижда:

- Минимални задължителни инвестиции, включващи: Трасиране на туристически ски-пътеки "Икрища-Междинна станция" и "Железен мост- Чалин валог"; Доизграждане а трасето за път до междинната станция на кабинковата въжена линия; Направа на водохващане м. "Бъндеришка поляна" и изграждане на водопровод с дължина 1 300 м. Водохващанията се предвижда да осигурят вода за санитарно-битови нужди за предвидените заведения за хранене, търговски обекти и други; Монтиране на резервоар за вода в м. "Бъндеришка поляна" с вместимост 104 куб.м.; Изграждане на локална ПСОВ в м. "Бъндеришка поляна" с капацитет 57 куб.м./дн.; Изграждане на изгледни площадки в района на връх "Тодорка"- м. "Платото";

Инвестиционни мероприятия, включващи изграждане на: Влек "п. Бъндерица-Тодорка", Седалкова въжена линия "Бъндеришка поляна-Икрище"-доизграждане, тя се очаква да превозва туристите между дветеосновни туристически ядра-м. "Икришчанска поляна" и м. "Бъндеришка поляна", Седалкова въжена линия "Бъндеришка поляна-Тодорка" - доизграждане, Кабинкова въжена линия "Банско-Чалин валог-Бъндеришка поляна" - продължава изграждането на съоръжението; Седалкова въжена линия "Чалин валог- Междинна станция" подменя се съществуващия ски-влек с ново съоръжение; Комплекс междинна станция "Кабинка" с РЗП 600 кв.м. - предвижда се да изгради поетапно за период от две години; Комплекс начална станция на седалкова въжена линия "Икрище-Плато" със заведение за хранене; 3аведениезахраненем."Стара писта". През годината предвижда и: Доставка на ски-комплекти за ски-гардеробите - 300<броя.

През 2004 г. инвестиционната програма предвижда:

- Минималнизадължителни инвестиции, включващи: Трасиране на туристическа пътеки "Чалин Валог-Начална станция", "Икрище-Паркинга", "Паркинга-Бъндеришкй' поляна"; Благоустрояване на паркинг в м. "Бъндеришка поляна", с площ 2 543 кв.м.; |

o Инвестиционни мероприятия, включващи изграждане на: Кабинкова въжена линия "Банско-Чалин валог-Бъндеришка поляна" - доизграждане на съоръжението! Комплекс междинна станция "Кабинка" с РЗП 600 кв.м.-доизграждане; Комплекс крайна станция "Кабинка" с РЗП 780 кв.м.; Заведение захраненем. "Бъндеришка поляна". През годината се предвижда и: Доставка на ски-комплекти за ски-гардеробите - 300 броя.

За периода от2005 г. до 2031 г. се предвиждат ежегодни инвестиции за подмяна на ски-гардеробите с по 300 нови комплекта гоидшно. Периодично през 7 години се подменя и останалия стопански инвентар - радиостанции, информационни и указателни табели. Всички инвестиционните мероприятия се предвижда да се изпълнят от "Юлен" АД, като инженерната инфраструктура остава в полза на държавата и не се включва в активите на дружеството.

Предвижда се при изпълнението на инвестиционната програма да се следва| последователността - заснемане и изготвяне на кадастрални планове, изграждане на инженерната инфраструктура, трасиране на писти и изграждане на спортни съоръжения, капитално строителство. Разпределението в етапността на реализация на отделните мероприятия е разчетено с тази последователност.

Инвестиционната програма на кандидат концесионера "ЮЛЕН" АД, предвижда през концесионния период да бъдат извършени минимални задължителни инвестиции в размер на 2 514 536 лева, инвестиционни мероприятия в размер на 34 790 944 лева, или общо инвестиции на сума 37 305 480 лева.

Инвестиционната програма обезпечава задължителните мероприятия като видове съоръжения с одобрени територии и трасета по прогнозни технически параметри и офертни цени.



Забележка

Липсата на данни в партидата на концесията се дължи на непредоставена документация от органа, сключил концесионния договор.

Решение за откриване на пороцедура за предоставяне на концесия "Ски-зона с център Банско"

За прегледност реших да публикувам Решение за откриване на пороцедура за предоставяне на концесия "Ски-зона с център Банско" на МС. Интересното е, че въпросното решение намерих изключително трудно, дано да е случайно. Считам, че темата за Банско и ски зоната там е доста относима към съдбата на Витоша, тъй като все пак става въпрос за едни и същи хора и бизнес интереси.



Решение за откриване на пороцедура за предоставяне на концесия №514 от 03.07.2001 - РЕШЕНИЕ № 514 на Министерския съвет от 3.07.2001 г. за предоставяне на концесия върху територия - изключителна държавна собственост - "Ски-зона с център Банско" - част от територията на Национален парк "Пирин", община Банско, област Благоевград ДВ, бр. 61 от 10.07.2001 г.



На основание чл. 6, ал. 1, чл. 7 и чл. 4, ал. 1, т. 10 от Закона за концесиите във връзка с чл. 8, ал. 2 и чл. 6, ал. 3 от Закона за концесиите и чл. 15 от Правилника за прилагане на Закона за концесиите

МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

РЕШИ:

1. Предоставя концесия с предмет особено право на ползване върху територия - изключителна държавна собственост - "Ски-зона с център Банско" - част от територията на Национален парк "Пирин", община Банско, област Благоевград, определена с териториалноустройствения план на извънселищната територия "Ски-зона с център Банско", одобрен със Заповед № 09-13 на кмета на община Банско от 1 март 2001 г.

2. Определя общата концесионна площ в размер 99,55 ха съгласно териториалноустройствения план на извънселищната територия "Ски-зона с център Банско", индивидуализирана с координатите на точки от № 1 до № 252 в координатна система "1970 г." по чупките на външната граница на ски-зоната, съгласно приложението, от която е изключена площта 2,2 ха на:

а) хотел "Тодорка" и базата на общинския съвет в местността "Икришчанска поляна";

б) база "Горско стопанство" в местността "Икришчанска поляна;

в) база "Общински съвет" в местността "Икришчанска поляна";

г) база "Общински съвет" в местността "Бъндеришка поляна";

д) база "Академика" в местността "Църна могила";

е) база "Изворите" в местността "Чалин валог";

ж) база "ДЗИ" в местността "Чалин валог";

з) база "В и К" в местността "Мъртва поляна";

и) база ВМРО и хотел "Катерини" в местността "Чалин валог";

к) "А" охранителните зони на тръбни кладенци в местността "Мъртва поляна", дренажна зона в местността "Мъртва поляна", облекчителна шахта в местността "Лесичето", събирателна шахта в местността "Мъртва поляна", каптаж в местността "Циганско кладенче" и каптаж в местността "Петево кладенче".

3. Изключените площи по т. 2, букви "а" - "к" да се индивидуализират с координатите на точките по чупките им в координатна система "1970 г." в приложение - неразделна част от концесионния договор.

4. Концесията да се осъществи при следните условия:

4.1. Концесионерът да извърши за своя сметка поддържане, доизграждане и експлоатация на съществуващите и новоизградените трасета за ски-спорт в границите на концесионната територия.

4.2. Концесионерът да изгради новите трасета и съоръжения за ски-спорт и рекреационна дейност заедно с необходимите мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура, предвидени с териториалноустройствения план на извънселищната територия "Ски-зона с център Банско".

4.3. Концесионерът може да извършва подобрения на обекта на концесията съгласувано с концедента.

5. Определя срок на концесията 30 години.

6. Начинът за определяне на концесионера е присъствен конкурс.

7. Определя депозит за участие в конкурса в размер 5000 лв. Депозитът да се преведе по банков път в банкова сметка, посочена в конкурсната документация по чл. 17, ал. 2 от Правилника за прилагане на Закона за концесиите, до изтичането на крайния срок за подаване на заявленията за участие в конкурса.

8. Определя основните права и задължения по концесията, както следва:

8.1. Основни права на концесионера:

8.1.1. право на достъп до обекта на концесията;

8.1.2. да ползва по ред, определен от концедента, цялата документация, свързана с осъществяването на концесията;

8.1.3. да прекрати предсрочно концесионния договор при обективна или възникнала по вина на концедента невъзможност за осъществяване на концесията;

8.1.4. да ползва концесионната територия за предоставяне на услуги, пряко свързани с условията на концесията и функционалното предназначение на територията на ски-зоната;

8.1.5. да наеме подизпълнители за осъществяване на отделни дейности;

8.1.6. да осъществява търговска дейност, свързана с обслужването на посетителите на ски-зоната от националния парк;

8.1.7. да сезира концедента за негова пряка намеса, когато трети лица нарушават правата му, предоставени с концесионния договор.

8.2. Основни задължения на концесионера:

8.2.1. да заплати предвидените концесионни възнаграждения, определени с решението;

8.2.2. да не прехвърля на трети лица правата и задълженията по концесионния договор;

8.2.3. да ползва концесионната площ в съответствие с екологичните и технологичните изисквания за опазване на защитената територия, като не допуска неправилно стопанисване, което може да доведе до увреждане на обекта на концесията;

8.2.4. да организира и изгради съгласувано с концедента и в съответствие със Закона за устройство на територията и Закона за защитените територии технологично обвързана техническа и спортна инфраструктура, както и общественообслужващи и технологични сгради за реализиране предмета на концесия по одобрения териториалноустройствен план на извънселищната територия "Ски-зона с център Банско", одобрен със Заповед № 09-13 на кмета на община Банско от 1 март 2001 г. (ДВ, бр. 23 от 2001 г.);

8.2.5. да осигури за своя сметка съответните разрешения за проектиране, строителство, ползване на строежите, водоползване и др., изискващи се с нормативен акт;

8.2.6. да спазва изискванията, свързани с опазване на околната среда, защитените със закон територии и обекти, националната сигурност, отбраната на страната и обществения ред, установени съгласно действащото законодателство;

8.2.7. да осъществява концесията въз основа на предварително съгласувани с концедента комплексен план за развитие и инвестиционна програма;

8.2.8. да запази съществуващите преференции на студентите, учениците и преподавателите при ползване на ски-пистите и ски-трасетата и обслужващите ги съоръжения;

8.2.9. да осигури свободен достъп до ски-пистите и ски-трасетата и обслужващите ги съоръжения, както и до съществуващите фондове за рекреационна дейност на другите собственици и ползватели на почивни бази и съоръжения на територията на ски-зоната;

8.2.10. да застрахова обекта на концесията съгласно действащото законодателство;

8.2.11. да не предоставя на трети лица без разрешение от концедента документация и информация, получена с оглед осъществяването на концесията;

8.2.12. при наличие на форсмажорни обстоятелства да осигури на трети лица, посочени от концедента, извършване на необходимите действия;

8.2.13. да води самостоятелна счетоводна отчетност при осъществяването на концесията, включително предоставяне на периодични справки по ред, определен от концедента;

8.2.14. да изпълнява поетите задължения за изграждане на инвестиционните обекти съгласно представения и одобрен от концедента годишен инвестиционен план;

8.2.15. да осигурява пълно съдействие на лицата, които от името на държавата следва да контролират концесията;

8.2.16. да осъществи изцяло мерките, предвидени в доклада за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) към териториалноустройствения план на ски-зоната;

8.2.17. да спазва изискванията за здравословни и безопасни условия на труд и внедряване на нови технологии за експлоатация на ски-съоръженията, които намаляват рисковете при ползване на съоръженията от посетителите и от трудови злополуки;

8.2.18. след изтичането на срока на концесионния договор концесионерът да предаде изградените от него ски-писти и трасета, съоръженията на технологично обвързаната с тях спортна инфраструктура, мрежите и съоръженията на техническата инфраструктура, както и общественообслужващите и технологичните сгради, необременени с вещни тежести.

8.3. Основни права на концедента:

8.3.1. да получава определените концесионни възнаграждения при условия и в срокове, определени с концесионния договор;

8.3.2. да контролира изпълнението на концесионния договор чрез упълномощени от него лица, както и да получава всякаква информация, свързана с изпълнението на концесионния договор;

8.3.3. да получава от концесионера справки за дължимите концесионни възнаграждения, изпълнените инвестиционни задължения, както и счетоводна справка-отчет за ползването на обекта;

8.3.4. да получава уговорените в концесионния договор лихви, неустойки и други обезщетения, дължими при неизпълнение на поетите с договора задължения;

8.3.5. да прекрати едностранно концесионния договор при съществено неизпълнение на задълженията на концесионера, включително при неплащане на поне две дължими вноски по концесионното възнаграждение, или неизпълнени инвестиционни намерения.

8.4. Основни задължения на концедента:

8.4.1. да не препятства без основателни причини концесионера при изпълнението на концесионния договор;

8.4.2. да оказва необходимото съдействие на концесионера при изпълнението на концесионния договор;

8.4.3. да осъществява контрол по изпълнението на концесионния договор.

9. Определя за начален срок на концесията датата на влизане в сила на концесионния договор.

10. При осъществяване на концесията и на свързаните с нея дейности концесионерът е длъжен да спазва следните условия:

10.1. Да реализира предвижданията на териториалноустройствения план на извънселищната територия "Ски-зона с център Банско".

10.2. Да спазва мерките и да осъществява мероприятията, предвидени в доклада за ОВОС към териториалноустройствения план на ски-зоната.

11. Определя следните видове гаранции за изпълнение на задълженията по концесионния договор:

11.1. Парична гаранция в размер 1/4 от минималното годишно концесионно възнаграждение за гарантиране изпълнението на задължението за заплащане на концесионното възнаграждение, която се представя от концесионера при условия и по ред, определени в концесионния договор.

11.2. Банкова гаранция за гарантиране на инвестиционните намерения на концесионера в размер 10 на сто от бъдещата инвестиция.

11.3. Право на концедента да прекрати едностранно концесионния договор при неизпълнение от страна на концесионера на основните задължения по това решение и при нарушаване на условията по концесията.

11.4. Неустойки и лихви, дължими при неизпълнение или при забавено изпълнение от страна на концесионера на договорните задължения. Конкретните размери на неустойките и лихвите и моментът на неизпълнение на отделните задължения се определят в концесионния договор.

11.5. Във всички случаи на неизпълнението от страна на концесионера концедентът има право да търси освен определените в т. 11.1 - 11.4 гаранции и обезщетение по общите правила.

12. Определя минимални размери на концесионното възнаграждение, както следва:

12.1. Еднократно парично възнаграждение за предоставяне на концесията в размер 10 000 лв., дължимо от концесионера в срок до 1 месец от подписването на концесионния договор.

12.2. Годишните парични възнаграждения са изчислени въз основа на методология, представляваща неразделна част от концесионния договор, отчитаща приходи от и разходи за извършваната стопанска дейност върху територията - предмет на концесията, в размер не по-малко от 2 на сто, като конкретният размер се определя в зависимост от Р-фактор, установен в методологията за изчисляване на концесионното възнаграждение, но не по-малко от 1 на сто от общите приходи от дейността на концесионера, осъществявана на територията на ски-зоната.

12.3. Минималният годишен размер на дължимото концесионно възнаграждение не може да бъде по-малък от сумата, определена на базата на 10 на сто от техническия капацитет на инсталираните ски-съоръжения.

13. Годишното концесионно възнаграждение се заплаща от концесионера на 2 шестмесечни вноски.

14. Определя гратисен период за заплащане на концесионни възнаграждения до 31 декември 2004 г.

15. Всички спорове между страните по концесионния договор се решават по взаимно съгласие, а в случай на непостигане на съгласие спорът се решава по съдебен ред.

16. Министърът на околната среда и водите да организира и проведе конкурс по чл. 8, ал. 2 от Закона за концесиите за определяне на концесионер.

сряда, 4 ноември 2009 г.

За този бръмбар корояд

Позволявам си да препречатам откъси едно мнение от форума на БАССЕС на потребителя Mitko, което е доста интересно и обяснява проблематиката с корояда на Витоша, която често се използва от "големите капацитети":



"...хората казват, че изнасянето на мъртва дървесина, не само че не помага, ами усложнява нещата - гората се възстановява много по-бавно и трудно ... много лесно (за хората) да пишат по спортни вестници кой какво бил казал ... само дето "7 дни спорт" не е най-надеждния източник на информация за проблемите на гората някак си...



Изсичането на болните дървете не е начина, както е доказала практиката ... от цял свят. Смърчовите гори на Витоша са изкуствено засадени от хора, нямат необходимата резистентност към болести и епидемии и е съвсем нормално да бъдат поразени от такива зарази. Единственото спасение е да се остави гората да се самовъзстанови с видове, които ще са устойчиви на напасти като корояда. На Витоша в съседство с болните смърчови гори има съвсем здрави смесени гори от бук и смърч, които са и естествената растителност за тази планина и зона от парк Витоша. Преди няколко месеца някой пак беше извадил същия 'коз' , че хората от парка нищо не правили ... на много места по света , където е възникнал същия проблем, хората са установили, че гората се възстановява много по-надеждно и трайно, ако се остави да се справи сама с проблема.



Отворете този линк и вижте едно изследване на възстановяване на гори, нападнати от корояди."



http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B6VFB-4DBKHHD-1&_user=8009648&_rdoc=1&_fmt=&_orig=search&_sort=d&view=c&_acct=C000045400&_version=1&_urlVersion=0&_userid=8009648&md5=045405f2f7f751fb6252decefac10db3

Природата за хората - хората за пари

Публикувам едно мнение на „Дора” от форума на БАСЕС.
По принцип не съм се занимавал с въпроса за Гражданското сдружение „Природата за хората" – интересено инфо за тях - http://bulgaria.indymedia.org/article/35663 , което се явява псевдо екологичната организация на "Витоша ски". Но все пак е интересно.

Малко инфо за Филип Цанов:
"Малък жилищен квартал в Пазарджик ще строи през следващите три години бизнесменът Филип Цанов, който е съпруг на известната тв-журналистка Екатерина Генова. Тузарският квартал ще изникне на територията на бившия месокомбинат “Родопа”, който Цанов приватизира в средата на 90-те година. Мъжът на “Мис Опасни муцуни” продаде вече част от терена на веригата “Технополис" - http://blitz.bg/news/article/20723#comments.

Според http://sg.stroitelstvo.info/show.php?storyid=584924 Филип Цанове само консултант по проекта, който ще се реализира с подкрепата на Първа инвестиционна банка.

А ако не знаете за НАЦИОНАЛНО ГРАЖДАНСКО СДРУЖЕНИЕ "ПРИРОДАТА ЗА ХОРАТА" ето и официялно инфо за тях: http://www.justice.government.bg/ngo...o.aspx?ID=8076

Както виждате, в техния УС са хора, дълбоко свързани с природата и планините в частност... Така че как да не им вярваме, когато става дума за планини и какво да се прави с тях


СДРУЖЕНИЕ "НАЦИОНАЛНО ГРАЖДАНСКО СДРУЖЕНИЕ ПРИРОДАТА ЗА ХОРАТА" БУЛСТАТ: 175652868 - Състояние към: 12.03.2009 г.

ВЕЖДИ ЛЕТИФ РАШИДОВ , Длъжност: Член , Роля: Член на управителен съвет
• ФОНДАЦИЯ "ХОМО ЛУДЕНС- в ликвидация", гр.София
• СДРУЖЕНИЕ ЗА НАСЪРЧАВАНЕ НА ДВУСТРАННИТЕ ОТНОШЕНИЯ С ЛИБИЯ, гр.София
• СДРУЖЕНИЕ "ОРГАНИЗАЦИЯ МИС БЪЛГАРИЯ", гр.София
• СДРУЖЕНИЕ "АЛФА КЛУБ ДА ОЦЕЛЕЕШ", гр.София
• РАШИДОВ АД, гр.София
• МИНИСТЕРСТВО НА КУЛТУРАТА, гр.София
• ЕТАП - ООД, гр.София
• ГРАЖДАНСКО ОБЕДИНЕНИЕ "СВЕТИ ГЕОРГИ СОФИЙСКИ" ДЗЗД, гр.София
• ГЛОБО - КЪРДЖАЛИ АД, гр.Кърджали
• ВЕЖДИ ЛЕТИФ РАШИДОВ Физическо лице - субект на Булстат, гр.София
• АЙТИАР ООД, гр.София

ПЛАМЕН ВАСИЛЕВ ИВАНОВ, Длъжност: Член , Роля: Член на управителен съвет
• ТЕХНОПАРТ ООД, гр.София
• СДРУЖЕНИЕ "КЛУБ ПО КОНЕН СПОРТ АСТЕРИКС", гр.София
• ПРОФУДС ЕООД, гр.София
• ПРОТЕКТОР - Г ЕООД, гр.София
• П П КАПИТАЛ Еднолично дружество с ограничена отговорност
• НЕВЕН ТАКСИ ООД, гр.Пловдив
• КОДАВАС ЕООД, гр.София
• АЧИВ ХОЛДИНГ ИНТЕРНЕШЪНЪЛ ООД, гр.Пловдив
• АЧИВ ТУРИНГ ЕООД, гр.София
• АЧИВ ТРЕЙДИНГ ЕООД, гр.София

РАДОСЛАВ ВАСИЛЕВ ЯНКУЛОВ, Длъжност: Член , Роля: Член на управителен съвет
• ШАМПИОНИТЕ-СОД ООД, гр.София
• ХЕЛТ ООД, гр.София
• ФОНДАЦИЯ "СВОБОДНИ ДЕМОКРАТИ", гр.София
• РАДОСЛАВ ВАСИЛЕВ ЯНКУЛОВ Физическо лице - субект на Булстат, гр.София
• Р-22 ЕООД, гр.София
• ПОЛИТИЧЕСКА ПАРТИЯ "СЪЮЗ НА СВОБОДНИТЕ ДЕМОКРАТИ", гр.София
• ГАЛАТЕЯ 2002 ЕАД, гр.София

СВЕТОЗАР ТОДОРОВ АТАНАСОВ, Длъжност: Член , Роля: Член на управителен съвет
• СВЕТОЗАР ТОДОРОВ АТАНАСОВ - СЕКОМ ЕТ, гр.София

СТЕФАН ДИМИТРОВ ГРУЕВ, Длъжност: Член , Роля: Член на управителен съвет
• ХОТЕЛ-КЛУБ СИНЧЕЦ ЗЛАТНИ ПЯСЪЦИ АД, гр.Варна
• ХОРИЗОНТ ЗЛАТНИ ПЯСЪЦИ АД, гр.Варна
• ФОНДАЦИЯ "ЗАКРИЛА 21", гр.Варна
• ТЪРГОВСКО-КОНСУЛТАНТСКА КЪЩА АД, гр.София
• ТУРИСТ СПОРТ ЕООД, гр.София
• СОЛИ ДЗЗД, гр.Варна
• СИЛВИЯ ТУР ЕООД, гр.Сливен
• СДРУЖЕНИЕ "ФОРМУЛА 1-СЛИВЕН", гр.Сливен
• СДРУЖЕНИЕ "ТУРИСТИЧЕСКО ДРУЖЕСТВО "СТРАНДЖА"", гр.Бургас
• СДРУЖЕНИЕ "РОМСКИ СЪЮЗ ЗА СПОРТ И КУЛТУРА", гр.София
• СДРУЖЕНИЕ "БЪЛГАРСКИ ТУРИСТИЧЕСКИ СЪЮЗ", гр.София
• ПАРТНЬОР И - БГ-ВН ЕООД, гр.София
• КРЕДИТНО ЗЕМЕДЕЛСКА КООПЕРАЦИЯ-ЛЮБОРОДИЕ, гр.София

ФИЛИП НИКОЛОВ ЦАНОВ, Длъжност: Председател , Роля: Управляващ
• ФОНДАЦИЯ "ВИТОША ДНЕС", гр.София
• СИГМАКАР ООД, гр.София
• РОДОПА ПАЗАРДЖИК 2000 ООД, гр.Пазарджик
• РОДОПА - ПАЗАРДЖИК ЕООД, гр.Пазарджик
• РОДОПА - ПАЗАРДЖИК АД, гр.Пазарджик
• ВЕЛИСИ МАКРО СЕКЮРИТИ ООД, гр.София
• БУЛМЕС КО ЕООД, гр.София
• БУЛМЕС ИНТ ООД, гр.София
• БУЛМЕС КО ЕООД, гр.София
• БРАВО АД, гр.София
• АДЛЕР-94 - ООД, гр.Русе

ЦВЕТАН АЛЕКСАНДРОВ ЦВЕТАНОВ, Длъжност: Член , Роля: Член на управителен съвет
• СУПЕР ДИЗЕЛ ЕООД, гр.София
• СДРУЖЕНИЕ "КЛУБ ЗА СКИ СПОРТ ДРАГАЛЕВЦИ", гр.София

Как се разчиства конкуренцията

В никакъв случай не съм някакъв поддръжник на „Мачинарски Спорт”, тъй като по преди те доста подкрепяха намеренията на “Витоша ски“, като се надяваха и те да се възползват, без да гледат в малко по-дългосрочен план, че ще загубят от новите проекти. Сега ще си патят от това, че са непоследователни и недалновидни, но в сегашната ситуация всяка подкрепа е важна. Както и да е, статията е интересна.



Съдят ”Витоша ски” за дискриминация



28 октомври 2009 / СЕГА



Претендиращият на държавно ниво, че работата му се възпрепятства, концесионер (важно е да се помни, че “Витоша ски“ не са концесионер, а собственик на съораженията, по-натам се надявам да ми остане време и да направя правен анализ за разликите и тяхното занчение) на съоръжения на Витоша - “Витоша ски“ АД, е разследван от държавната комисия за защита от дискриминацията (КЗД), научи “Сега“.



Делото в КЗД е заведено от сдружение “Витошки ски и сноуборд училища“ с председател Аспарух Мачирски и се основава на нереално ценообразуване от страна на основния собственик на лифтовете и ски влековете в планината.



“От “Витоша ски“ определиха цена от 2000 лв. на сезонната карта за ски инструкторите за предстоящия сезон. За всички останали скиори и туристи цената е 500 лв.“, разкри Мачирски.



Той е управител и на фирма “Мачирски спорт“, която също развива туристически и спортен бизнес на концесионерски начала на Витоша. И по думите му в момента няма никаква обективна спънка за провеждането на зимния сезон в планината, както твърдят от “Витоша ски“. От две седмици оттам настояват, че заради “нехайно отношение“ от страна на управата на природен парк “Витоша“ пистите не са окосени и подготвени за снежна покривка и това “застрашава здравето на скиорите и туристите“. Позицията на главния концесионер бе охотно подкрепена и от българската федерация по ски (БФС), а нейният председател Цеко Минев дори призова за намеса на премиера Бойко Борисов за “спасяване на ски сезона на Витоша“.



“По-брутална и некоректна манипулация никога не е имало - заяви пред “Сега“ Мачирски. - Подобно пошло отношение във федерацията по ски също не сме срещали досега. В тяхно лице виждаме всичко друго, но не и подкрепа към нашите усилия. Аз мога само да кажа, че нямам никакви проблеми с управата на природен парк “Витоша“ и никога не съм имал.“



“Мачирски спорт“ управлява 30 дка в местността Ветровала, 6 дка в Офелиите, 5 дка до х. “Алеко“ и 2 дка до хотел “Елица“, като експлоатира един ски влек на Ветровала. Мачирски твърди, че в момента терените са абсолютно готови за настъпването на зимата и сезонът може да започне в мига, в който завали сняг. И добави, че в близките дни срещу “Витоша ски“ ще бъде заведено дело и в държавната комисия за защита на конкуренцията.



По принцип последна цел ми е да защитавам „Мачинарски”, които за мен са доста дискредитирани и на ръба на закона. Публикувах тази статия само като илюстрация за стила и маниера на работа на хората от „Витоша Ски” и „Юлен”, техните практики противоречащи на свободната конкуренция и нямащи нищо общо с „връщането на децата в планината” и тем подобни. Какво стана на Банско? От както взеха концесията, която между другото не включва ексклузивитет върху предоставянето на ски обучение, малките школи имат силно затруднен, да не кажа икономически невъзможен достъп до ски зоната ( да си го кажем - няма такива). Това, че въпросното поведение не се окачествява като дискриминация, а като нелоялна конкуренция и противоречи на „добросъвестната търговска практика” по смисъла на ЗЗК е съвсем друг въпрос.



Иначе тяхната програма – „Научи се да караш ски” - това е доста удачен инструмент за нерегламентирана държавна помощ към едни икономически субект, без търг или конкурс, която само разчиства конкуренцията, тъй като прави за клиентите значително по-изгодно да ползва техните субсидирани цени.

вторник, 20 октомври 2009 г.

Писмо до RE:TV - Булевард България

bulgaria@retv.bg

Уважаеми господин Бедров,

С ужас гледах интервюто ви с г-н Минев в предаването „Булевард България” от 20.10.2009. Наистина съжалявам, че се дава трибуна на подобни мошеници и публични манипулатори, на които не им се задават конкретни и компетентни въпроси, като по този начин им се дава възможност лесно да се измъкнат от неудобни теми и да прикрият истината.

Умишлено не взимам страна по основния въпрос на вашия диалог, тъй като тук има твърде много условности, но не съм сигурен защо до миналата година на г-н Минев никой не му пречеше, но това е друг въпрос.

По принцип имам твърде много несъгласия с вашия гост, за които съм писал в моя блог, но това, което ме принуди да ви пиша, беше фактът, че във вашето предаване и с ваше съгласие той изнесе факти, които са напълно превратно интерпретирани и лъжовно представени. Става въпрос за снимките, които собственика на ПИБ показа, на първата от които се виждаше, според думите на вашия гост, трасето за ски бягане. Вероятно не помните, че същия този господин беше казал, че това трасе е безумно и неподходящо за спорт, но освен това, контролираната от него „Витоша ски” АД нито поддържаше, нито обработваше през изминалите три ски сезона. Интересно ми е как показаните треви затрудняват неговите машини, след като години наред не представляваха никакъв проблем. Още по-учудващо е защо въпросното трасе не се ползва и лятно време за каране на велосипеди.

Бих желал да коментирам и третата снимка, показана във вашето предаване. На нея се виждаха отдавна паднали и очевидно изсъхнали дървета (някои от които отсечени във връзка с поддържането на просеката) под седалковия лифт „Витошко Лале 1”. Шефът на БФСки ви каза, че на подобен терен е напълно невъзможно да се карат ски или да бъде обработен от безценните му машини. На първо място трябва да ви информирам, че просеката под лифта никога не е била терен, предназначен за упражняване на ски спорт. На второ място, въпросното трасе никога не се е обработвало от снегоотъпкваше машини. На трето място е редно да знаете, че въпросните дървета и коренища са там от повече от 7 години и ми е наистина интересно защо г-н Минев ги е забелязал чак сега?

Мога да пиша много за лъжите и манипулациите на този бизнесмен, който вие поканихте, но явно е, че истината не е важна. Главното е кой е добър рекламодател, какви са интересите на собственика на телевизията и кой може да си осигури безплатен ефир, за да изнася неверни факти.

сряда, 9 септември 2009 г.

Колкото повече - толкова повече

Как ви звучи логиката - направихме лифт, идват много туристи, следователно ни трябва нов лифт... Абсурдно?!?
На някои хора това никак не им е чуждо или странно. Това е стара песен, която отдавна се пее по банските кръчми и мегдани, но днес са я запяли и по сепаревските бани. И тамошният кмет убеждава публиката, че видите ли, понеже се открил лифта към Езерата, се увеличил потокът от туристи, което налага изграждането на нов паркинг при първа станция и съответно изключването на 10 (!?!) декара гора от горския фонд.
Коментарите са излишни и банални.
Занимавам ви с това, не защото е ново или необичайно за нашата действителност, а защото явно обществото ни е такова, че подобна простотия вече минава толкова лесно и безсрамно. Подобна ще е съдбата и на скъпата ни Витоша. След като се реализира плана за сегашното развитие на ски зоната "Алеко" ще се "окаже", че много туристи идват, че не било добре предвидено и че трябва да се завземат нови територии (към Конярника и Ветровала от една страна, а от друга към х. Физкултурник), за да може да се обслужват по-добре скиорите. Но ако тръгнем така, къде ще му излезе края ...

понеделник, 10 август 2009 г.

ПИБ, медии и реклама

След фарсът, наречен по йезуитски „обществено обсъждане” на СПУП Ски Зона Алеко се заех да следя какво ще е отражението на скалъпеното мероприятие из медиите.



Разбира се, най-интересно беше по страниците на в.”24 Часа”, където Георги Банов се развихри и започна да громи псевдо еколози и прочие сган и да защитава милите инвеститори и техните архитекти. Той и до ден днешен е особено актиен, като не попуска повод да ни каже как и на Витоша да стане като Банско. Интересно беше например как той, а и други мастити журналисти от реномирани медии като bTV, интерпретираха информацията, че България е харчила европарите за екология ударно и безцелно. Въпросната констатация беше прочетена от компетентните журналисти с главата надолу и вместо акцентът да бъде, че са наливани пари в общини на ДПС, стана така, че еколозите са тези тъмни злодеий, които, моля ви се, ни излагат пред Европата. Но как стана така, че журналистите загърбиха обществения интерес и започнаха слугинаж при Цеко?



Историята е семпла и по някакъв начин банална. Както съм писал в писмото си до БНТ, а и в материала за Цеко Минев (виж накрая), винаги си е предимство да си собственик на голяма банка, която освен това се явява и голям рекламодател. Така никой, ама никой не би си и помислил само да пише или каже нещо лошо за теб. Ясно е, че особено в тези тежки времена, когато основното (поне на хартия) перо от източници за финансиране на медиите – рекламата се свива драстично - 1 и 2 всеки ще си пази рекламодателите.



А ПИБ са голям, много голям рекламодател. Ето ви и примерите (според в. "Капитал"):



Пресата

За първото шестмесечие на 2009г. ПИБ е трети рекламодател в пресата с общо похарчени 1 399 000 лв., а нейните продукти „ПИБ депозити” и „ПИБ кредити” заемат съответно 3то и 25томясто при марките (по данни на TNS/TV PLAN). Разбира се има спад от 37% спрямо 2008, когато ПИБ са похарчили 4 611 000 лв., с което са заели второто място в класацията.







Телевизия

Според материал от средата на август 2008 в. „Капитал” информират:

Безспорният лидер по отчетен ръст в процентно измерение обаче е Първа инвестиционна банка. Както и в класацията на пресрекламодателите (която публикувахме в брой 32 на "Капитал"), така и тук те имат огромен скок в подреждането. Според Market Links бюджетът им за първите шест месеца на 2008 г. достига 4.669 млн. лева, при едва 717 хил. лева, инвестирани за същия период на 2007 г. Потресаващият скок от 551% се дължи основно на засилената им комуникация покрай скандала, в който бе въвлечена банката през пролетта, както и на привличането за рекламно лице на Димитър Бербатов и агресивната кампания с негово участие.



Тяхната марка пък заема престижното трето място.





Марката

Въобще като марка ПИБ са изключително добре позиционирани, което не е учудващо предвид кредитния бум и последвалата борба за нови клиенти на депозитните продукти на българските банки.





понеделник, 13 юли 2009 г.

Грешки при строежа на лифта край Благоевград

Понеделник, 18 май 2009
Благоевград
Установени са пропуски при построяването на началната станция на лифта и на пътническата въжена линия. Това е видно от констативния протокол при проверката на експертите, заяви кметът на община Благоевград Костадин Паскалев.
Общината е съсобственик в дружеството, което прави ски центъра в местността "Картала".
Целта е обектът да е в съответствие с нормативната уредба, за да се въведе в експлоатация. Кметът прави предложение до общинския съвет, който може да вземе необходимите решения.
Става въпрос за изменения на уличните комуникации, на плана за регулация и застрояване в имотите на дружеството и в общинските имоти, на режима на застрояване, както и за проектиране на горски път, уточни Паскалев.
Владимир Симеонов

По публикация във в. Стандарт

четвъртък, 25 юни 2009 г.

Започна проектирането на модернизацията на „Туристическа и ски зона Алеко”.

За мое съжаление, аз може да си говоря, но хората си работят по тяхната просташка идея. и май нищо добро не ни чака.

В петък, 29.5.2009 от 10:00ч в общината се проведе експертен съвет по устройство на територията, начело с гл. арх. Петър Диков. Там се обсъждаше заданието за Специализиран подробен устройствен план (СПУП) на Туристическа и ски зона (ТСЗ) "Алеко".
Самият текст и карти на заданието oт СО ги дадоха само на хартия. Има едно копие у секретар на БФКА, офисът е в Спортната палата, ет.5, ст.503. Може да си направите копие, 37 страници. Имало малко разлики от вече готовия проект от миналата година. Това е задание за проектиране, само основните параметри, по които сега ще трява да се изработва плана (уж наново, а дано, ама надали и пак ще представят проекта от миналата година).
Ето и Съобщение от сайта на Витоша ски, като горе долу е копирано предишното обявление. Да отбележа: Краен срок за провеждане на консултациите и изразяване на становище по СПУП и ЕО е 17.00 часа на 02.07.2009г.
Водещият проектант на зимни спортни обекти Пол Матюс им давал съвети за проектирането на пистите и лифтовете на Витоша. И какво от това? Те така или иначе са си решили какво ще направят. Помага им и Курт Кох, който има зад гърба си над 500 старта като рейс директор на Световната купа по ски. Това е интересно, предвид амбициите им за разни писти за високо спортно майсторство. Явно е, че целта не са децата на София да карат, ами да има реклама, Световна купа...
На свое заседание на 27 май 51-членният общински експертен съвет по устройството на територията на столицата даде зелена светлина за развитието на "Туристическа и ски зона Алеко". Главният архитект на София също се е изявил там и е говорил глупости. Всички участници, и експертите и природозашитниците, се съгласиха, че Витоша трябва да се модернизира и развива. Само да спомена, че въпросното мероприятие беше обвито в пълна мъгла и медийна изолация, така че въпросните природозашитници, са техните собствен казионни момчета. Поканените световни експерти щели да дават компетентното си мнение откъде да минат пистите и лифтовете, като целта била да се търси извеждане на пешеходния поток извън пистите, за да няма конфликтни точки със скиорите и сноубордистите. Това е много важен момент, както съм писъл в моето Становище, зад целия този проект ясно прозира идеята неплатежоспособните пешеходци да бъдат изтикани от тази част от планината. Нещо повече, Алеко-Черни връх, люлката на организирания туризъм в България, трябва да стане terra incognita за туристите. Това е безкрайно неприемливо, но е ясно, че мерките ще бъдат безкомпромисни.
След изготвянето на проекта ще трябва да се направи и екологична оценка, възложена от РИОСВ София, а също така се съгласува и по Натура 2000. това е ясно как ще стане – бързо, защото искат България да кандидатства за провеждането на Витоша на зимни младежки олимпийски игри ( да припомня – председателят на Държавната агенция за младежта и спорта Весела Лечева се беше срещнала с Пере Миро – директор в МОК, който бил впечатлен от спортните традиции ?!?!?! на страната ни, както и от усилията, които се полагат от институциите за решаване на проблемите в спорта, а Лечева му представила проекта за домакинство на Зимни младежки Олимпийски игри).

Кой спонсорира ските?

Публикувам съобщение от официоза на БФ Ски за тяхното общо събрание, моите каменари са в курсив.

На 28 май 2009 г., в конферентната зала на "Спортната палата" в София се проведе годишното Общо събрание на Българска федерация по ски. Присъстваха представители на 22 клуба членове на федерацията от общо 53. Считам това за доста показателно. На едно друго място в техния сайт - "От 53-те клуба, членуващи в БФСки, необяснима е незаинтересоваността на повечето от председателите на ски клубовете и неучастието им в подобни срещи дискусии. Ръководството на БФСки напомня, че активното участие на клубовете в мероприятия, организирани от федерацията, е едно от основните изисквания за пълноправно членство."

Направили са отчет за изминалата година и са приели новият рамков бюджет.



Поради липса на кворум в 10:00 ч., събранието беше отлижено с един час и въпреки че представители на други клубове така и не пристигнаха, то започна в 11:00 ч., както изисква и позволява правилникът. За председател на събранието беше избрана г-жа Пепа Мицева, за комисия по избора г-н Симеон Калчев, за секретар на събранието Люба Кленова и за преброители - г-жа Даниела Машова и г-н Симеон Калчев.

Пред Общото събрание отчетът беше представен от председателя на БФСки г-н Цеко Минев.

Веднага след това зам.председателят на БФСки г-н Георги Бобев представи Годишния счетоводен отчет на федерацията за 2008 г. и доклада на експерт-счетоводителя, които също бяга приети без възражения. Е то при такова единомислие...



Финансирането на БФСки за изминалата календарна 2008-ма година, както вече е практика, се извършва по няколко основни направления - приходи и финансиране от ДАМС 75.6%, Международна ски федерация (ФИС) 8.32%, спонсорство 11.32%, членски внос 0.20% и други - общо 2 426 340 лева (ръст от 4.44%). Тоест излиза, че големите спонсори сме ние, а не ниакави си алтуистични милионери. Явно ДАМС им е най-големия спонсор, пък аз се тюхкам за няква си Витоша, ами то цялата държава е зад тях. С една дума – дайте, да дадем



Разходите се групират в следните основни направления - подготвителни лагери в България по финансиране от ДАМС 151 762 лв.; Подготвителни лагери в чужбина по финансиране от ДАМС 266 238 лв.; Държавен спортен календар ДАМС 134 000.лв.; Международен спортен календар ДАМС 261 000.лв.; Финансиране на спортни клубове ДАМС 128 900лв.; Европейска купа ски алпийски дисциплини Банско 2008 от ДАМС 892 300 лв.; Финансиране на международни спортни лагери и участие в състезания чрез финансиране от спонсори 397 177 лв.; Заплати и осигуровки на служители и треньори 58 332 лв.; Админситративни разходи, командировки и организация на семинари 151 000 лв. Съотношението на разходите за 2008-ма спрямо разходите за 2007-ма бележи ръст от 3.3%, което е съпоставимо с ръста на приходите.



Общото събрание освободи от отговорност председателя и членовете на управителния съвет за дейността през отчетния период.

Беше приета и бюджетната рамка за дейности на БФСки за следващия сезон 2009/2010 г. Тя се отнася само за основните дейности на федерацията и не включват организацията на други проекти, които планува да изпълни федерацията през този период. Разходите са съобразени с очакваните приходи и Управителният съвет на свое заседание на 13.05.2009 г. е приел общ бюджет в размер на 2 338 000 лв., разделен по направления - алпийски ски 36%; сноуборд 15%; ски бягане 11%; ски скок 8.5%; организация на състезания 4.28%; административни разходи, реклама и закупуване на оборудване за организация на състезания 25.67%. Приходите в размер на 2 308 900 лв. ще са от - ДАМС 37%; рекламодатели и рекламни права 57%, ФИС 4%, други приходи и членски внос 1.5%.



Председателят на федерацията г-н Цеко Минев още веднъж подчерта необходимостта от обединяване на всички ски деятели, на всички по някакъв начин свързани със ски спорта и планината, за да се постигне баланс и да се работи в посока подобраване на условията за зимни спортове. Разбирай – стига с тези еколози, ми давайте да сечем гори



На същото мероприятие беше представен отчетният доклад на председателя на БФСки – Цеко Минев. Значителна част от него е посветена на преглед на постигнатото през изминалия сезон в спортно-тренировъчната и състезателната дейност, в международното сътрудничество и в организационно отношение.

Представям ви част от доклад, с мой коментар:



ОРГАНИЗАЦИОННО СЪСТОЯНИЕ И МЕЖДУНАРОДНО СЪТРУДНИЧЕСТВО



Най-важното събитие през изминалата година Световната купа по ски алпийски дисциплини - жени в Банско. ... Интересът, който предизвика, можеше да се види от многобройната публика от около 10 000 човека, която беше изпълнила до краен предел трибуните и зоната на финала.



През изминалия период бяха извършени редица подобрения в организационно отношение за оптимизиране работата в БФСки:



- Участвахме в регулярни срещи с ръководството и председателя на ДАМС във връзка с текущи въпроси и възможности за реализиране на проекти. (нали ви казах кой ги спонсорира) Така в началото на зимата стартира проекта ”Научи се да караш ски”... този начин помогнахме на 3 300 малки скиори не само да подобрят общото си физическо и здравословно състояние, но и трайно увеличихме броя на спортуващите деца през зимните месеци ....организиране на безплатно ски училище на Витоша, в рамките на 4 дневен интензивен курс на обучение. Извинявам се, но за 4 дни трайно нищо не може да направиш.

Надяваме се успешната реализация на проекта да спомогне за неговото мултиплициране и в други центрове в страната. Скоро и в Банско



- На 27 април в Централния военен клуб организирахме закриване на състезателния сезон и награждаване на призьорите за купа “България” и купа “Надежди” – определено голям успех.



- В периода декември 2008 – март 2009 беше осигурено значително рекламно присъствие в трите национални телевизии – БНТ, bTV и ТВ2. Бяха излъчвани специално изработени рекламни заставки с логото на Федерацията и на генералните спонсори. Кому ли пък е нужно това?



- Консултативният съвет работеше безпристрастно и информираше членовете на УС за ситуацията около различните структури на федерацията и ски пула. Цари трескаво безмислен труд...



- В последните години БФСки търси възможности да подпомага клубовете и чрез разработване на различни формати на програми. От месец декември към Направление алпийски дисциплини заработи нова програма „Перспективни клубове”. След разглеждане на подадените документи, в нея бяха включени шест клуба. АААА, за това не са дошли на общото събрание.



- Организирахме и семинар за представителите на туристическия бранш в гр. Банско за ползата от провеждането на СК за местния туристически пазар. Това е много важно за нашия курорт.



- Федерацията продължи да работи по лицензирането на нови писти по ски алпийски дисциплини в ФИС. Новото в процеса на хомологиране е, че се въвежда онлайн изпращане на документите, което опростява до голяма степен тази дейност. Без коментар.



- Закупена беше офис техника с цел подобряване условията на работа на администрацията. Без коментар.



- Предстои среща със собствениците и директорите на зимните центрове, които подпомагат ски-спорта, както за подписване на договори, касаещи диференцирането на отговорностите при организацията на състезания, така и за осигуряването на безплатни сезонни карти за националните състезатели и преференциални цени за клубовете. Без коментар.



...останалите състезатели от националния отбор, имаха епизодични класирания през сезона... Като цяло очакванията ни не бяха оправдани и поставените цели не бяха достигнати... Много шум за нищо .



..в международен план ски бягането бележи изключителни темпове на развитие в последните години. Огромният брой практикуващи, изключително разширената география ... сред най-бързо развиващите се и атрактивни спортни дисциплини. Интересно, защо ние никак даже не го развиваме?

треньорите редуцираха състава на националния отбор – 3-ма мъже и 2 жени. Аха, разбирам, за това не го развиваме.



Бяха планувани два тренировъчни ... през декември не се състоя поради липса на сняг. Ашкулсум, не знаехте ли?